Photo by Trevor Wilson // Carmel's Kelly Pash preparing to swim the fourth heat of the 200 Yard Freestyle. She managed the fastest time of the night at 1:45.65.
Photo by Trevor Wilson // Carmel's Kelly Pash preparing to swim the fourth heat of the 200 Yard Freestyle. She managed the fastest time of the night at 1:45.65.

The top 16 in each swimming event during Friday’s prelims will return for competition on Saturday with the top eight individuals vying for state championship honors. Those finishing nine through 16 on Friday will make up the competitors in the consolation heats.

200 Medley relay

1 Franklin Community: Jessie Fraley (11, Kabria Chapman (9), Ali Terrell (11), Gracey Payne (9)

2 Hamilton Southeastern: Abby Harter (10), Madison Kertin (12), Hannah Pugh (11), Emily Barnes (12)

3 Bloomington South: Gillian Boggs (9), Mackenzie Looze (12), Phoebe Rensink (11), Julia Wolf (12)

4 Carmel: Colleen Duffy (9), Grace Estabrook (12), Trude Rothrock (12), Grace Pangburn (11)

5 Chesterton: Jaclyn Klimczak (11), Jenn Gillen (11), Olivia Kroeger (9), Jadah Eshenaur (11)

6 Fishers: Corinne Yorkman (10), Miya Wai (11), Nicole Rueff (11), Ellen Fero (10)

7 Northridge: Lauren Miller (12), Jenna Nethercutt (10), Sydnee Emerson (12), Kenzie Weber (10)

8 Zionsville: Tessa Wrightson (12), Vic Thomae (12), Claire Brewer (12), Elyse Heiser (9)

9 Homestead: Shelby Crist (11), Katie Walther (10), Audrey Crowel (9), Maggie Stock (9)

9 Castle: Whitney Brown (12), Krislyn Porter (12), Madeline Wilson (12), Callie Wilhite (12)


11 South Bend St. Joseph: Ashley Jenkins (12), Aislinn Walsh (11), Evelyn Sierra (10), Lydia Schaeffer (12)

12 Yorktown: Meri Gray (12), Emily Weiss (11), Kaitlynn Santino (11), Ellie Alexander (9)

13 Evansville Reitz Memorial: Lilia Newkirk (9), Addie Schnautz (11), Elizabeth Broshears (10), Izzy Haseman (10)

14 South Bend Riley: Lauren Meyer (10), Alexis Jozwiak (12), Katherine Walker (12), Madison Blakesley (12)

15 Franklin Central: Abigail McCormick (11), Regan Schiffli (11), Rachel Schiffli (11), Kathryn Matthies (11)

16 Westfield: Molly Ruggles (12), Erin Verbrugge (11), Katherine Hand (11), Mia Herzog (11)

200 Freestyle
1 Kelly Pash (11) Carmel

2 Kay Foley (11) Munster
3 Elsa Fretz (9) Northridge

4 Carla Gildersleeve (11) Franklin

5 Lauryn Kallay (12) Chesterton

6 Ashlyn Underhill (11) Carmel

7 Kendra Bowen (11) Carmel

8 Mary Catherine Pruitt (9) South Bend St. Joseph

9 Abigail Jahns (10) Fishers

10 Hannah Pratt (10) Fishers

11 Audrey Crowel (9) Homestead

12 Rachel Walker (12) Jeffersonville

13 Rachel Sabotin (10) Trinity Lutheran

14 Maisyn Klimczak (9) Chesterton

15 Sarah Hoffman (10) Franklin

16 Jacklyn Bontrager (11) Valparaiso

200 IM

1 Emily Weiss (11) Yorktown

2 Trude Rothrock (12) Carmel

3 Mackenzie Looze (12) Bloomington South

4 Katie Dougherty (12) Carmel

*5 Mallory Jackson (10) Carroll Fort Wayne

*5 Sydnee Emerson (12) Northridge

7 Jaclyn Klimczak (11) Chesterton

8 Erin Verbrugge (11) Westfield

9 Ali Terrell (11) Franklin

10 Abby Harter (10) HSE

11 Kaitlyn Porter (10) Castle

12 Corinne Yorkman (10) Fishers

13 Lydia Tierney (12) Mt. Vernon (Fortville)

14 Rachel Young (11) Carmel

15 Hannah Pugh (11) HSE

16 Victoria Wendt (11) Avon

50 Freestyle

1 Julia Wolf (12) Bloomington South
2 Madilyn Ziegert (11) Penn
3 Elizabeth Broshears (10) Evansville Reitz Memorial
*4 Emily Barnes (12) HSE
*4 Madison Blakesley (12) South Bend Riley
6 Amilia Nusbaum (12) Fishers
7 Tessa Wrightson (12) Zionsville
8 Rachel Schiffli (11) Franklin Central
9 Alyssa Conley (12) Carmel
10 Grace Pangburn (11) Carmel
11 Madelyn Sailors (12) Rochester
12 Ella Pheifer (12) Franklin
13 Alex Bader (12) Jay County
14 Avery Brooks (11) Carroll Fort Wayne
15 MaKayla Miller (11) Concord
16 Colleen Duffy (9) Carmel

100 Butterfly

1 Trude Rothrock (12) Carmel
2 Carla Gildersleeve (11) Franklin
3 Elizabeth Broshears (10) Evansville Reitz Memorial
4 Kaitlyn Porter (10) Castle
5 Makenna Bottorff (12) Penn
6 Meredith Berglund (10) Carmel
7 Aislinn Walsh (11) South Bend St. Joseph
8 Sydnee Emerson (12) Northridge
9 Hannah Pugh (11) HSE
10 Audrey Crowel (9) Homestead
11 Teagen Moon (9) Carroll Fort Wayne
12 Rachel Schiffli (11) Franklin Central
13 Mya VanderHagen (10) Carroll Fort Wayne
14 Olivia Kroeger (9) Chesterton
15 Kara Robeson (11) Fishers
16 Meri Gray (12) Yorktown

100 Freestyle

1 Kelly Pash (11) Carmel
2 Elsa Fretz (9) Northridge
3 Julia Wolf (12) Bloomington South
4 Whitney Brown (12) Castle
5 Lauren Miller (12) Northridge
6 Amilia Nusbaum (12) Fishers
*7 Maggie Stock (9) Homestead
*7 Gracey Payne (9) Franklin Community
9 Madilyn Ziegert (11) Penn
10 Ashlyn Underhill (11) Carmel
11 Lauryn Kallay (12) Chesterton
12 Rachel Young (11) Carmel
13 Molly Pedersen (9) HSE
14 McKenna Jule (12) Pendleton Heights
15 Ella Pheifer (12) Franklin Community
16 Hannah Pratt (10) Fishers

500 Freestyle

1 Kay Foley (11) Munster
2 Samantha Hietpas (11) Fishers
3 Mary Catherine Pruitt (9) South Bend St. Joseph
4 Maisyn Klimczak (9) Chesterton
5 Abigail Jahns (10) Fishers
6 Rachel Sabotin (10) Trinity Lutheran
7 Katie Dougherty (12) Carmel
8 Kendra Bowen (11) Carmel
9 Olivia Morlok (10) Columbus North
10 Lauren Unruh (9) Chesterton
11 Sarah Hoffman (10) Franklin Community
12 Morgan Booth (11) Fishers
13 Hannah White (11) Carmel
14 Delaney Isakson (11) North Central
15 Hallie Dixon (12) Jeffesonville
16 Katherine Walker (12) South Bend Riley

200 Freestyle Relay

1 Northridge: Elsa Fretz (9), Kenzie Weber (10), Jenna Nethercutt (10), Lauren Miller (12)
2 Carroll Fort Wayne: Avery Brooks (11), Mya VanderHagen (10), Teagen Moon (9), Mallory Jackson (10)
3 South Bend St Joseph: Aislinn Walsh (11), Lauren Pieniazkiewicz (9), Emma Feltzer (9), Mary Catherine Pruitt (9)
4 Carmel: Grace Pangburn (11), Samantha Waples (12), Rachel Young (11), Maggie Love (9)
5 Hamilton Southeastern: Molly Pedersen (9), Kayleigh Witt (10), Bri Saple (10), Emily Barnes (12)
6 Penn: Makenna Bottorff (12), Madilyn Ziegert (11), Sophia Darr (10), Sydney Acito (12)
7 Evansville Reitz Memorial: Addie Schnautz (11), Izzy Haseman (10), Amy Goris (12), Elizabeth Broshears (10)
8 Franklin Community: Ella Pheifer (12), Gracey Payne (9), Kabria Chapman (9), Ali Terrell (11)
9 Castle: Kaitlyn Porter (10), Hannah Haerle (11), Sophia Treski (12), Madeline Wilson (12)
10 Chesterton: Jadah Eshenaur (11), Sophia Gill (9), Maisyn Klimczak (9), Lauryn Kallay (12)
11 Homestead: Kylynn Lynam (10), Maggie Stock (9), Lily Kaiser (9), Katie Walther (10)
12 Mount Vernon: Pearl Muensterman (12), Cora Epley (11), Jamie Glover (9), Olivia Trent (12)
13 Munster: Brisa Bohling (11), Audrey Beck (11), Clarisa Cortez (9), Kay Foley (11)
14 Lake Central: Paige Bakker (9), Michaela Spears (10), Hanna Spoolstra (9), Savanna Spears (12)
15 Zionsville: Vic Thomae (12), Anna Firebaugh (10), Elyse Heiser (9), Claire Brewer (12)
16 North Central: Grace Lough (10), Claudia Buddenbaum (10), Alani Hightower-Bend (9), Margaret McPherson (10)

100 Backstroke

1 Tessa Wrightson (12) Zionsville
2 Jaclyn Klimczak (11) Chesterton
3 Abby Harter (10) HSE
4 Whitney Brown (12) Castle
5 Mallory Jackson (10) Carroll Fort Wayne
6 Erin Verbrugge (11) Westfield
7 Taylor Conley (10) Carmel
8 Colleen Duffy (9) Carmel
9 Molly Pedersen (9) HSE
10 Lilia Newkirk (9) Evansville Reitz Memorial
11 Corinne Yorkman (10) Fishers
12 Lauren Thompson (11) Floyd Central
13 Scarlet Friend (11) North Central
14 Olivia DiRuzza (9) Pike
15 Sarah Myung (10) Carmel
16 Jessie Fraley (11) Franklin Community

100 Breaststroke

1 Emily Weiss (11) Yorktown
2 Aislinn Walsh (11) South Bend St. Joseph
3 Mackenzie Looze (12) Bloomington South
4 Madison Blakesley (12) South Bend Riley
5 Alex Bader (12) Jay County
6 Sammy Huff (9) Noblesville
7 Grace Estabrook (12) Carmel
8 Kabria Chapman (9) Franklin Community
9 Elizabeth Simac (12) Valparaiso
10 Haley Dygert (9) Northridge
11 Lydia Schaeffer (12) South Bend St. Joseph
12 Laura Wright (10) Fort Wayne Bishop Dwenger
13 Miya Wai (11) Fishers
14 Jordan Artim (10) Crown Point
15 Ali Terrell (11) Franklin Community
16 Hannah Haerle (11) Castle

400 Freestyle Relay
1 Carmel: Kendra Bowen (11), Ashlyn Underhill (11), Hannah White (11), Kelly Pash (11)

2 Northridge: Elsa Fretz (9), Kenzie Weber (10), Sydnee Emerson (12), Lauren Miller (12)

3 Fishers: Amilia Nusbaum (12), Abigail Jahns (10), Kyla Srncik (10), Hannah Pratt (10)

4 Bloomington South: Julia Wolf (12), Gillian Boggs (9), Phoebe Rensink (11), Mackenzie Looze (12)

5 Zionsville: Tessa Wrightson (12), Claire Brewer (12), Elyse Heiser (9), Vic Thomae (12)

6 HSE: Emily Barnes (12), Ellie Pedersen (10), Molly Pedersen (9), Abby Harter (10)

7 Carroll Fort Wayne: Avery Brooks (11), Mya VanderHagen (10), Teagen Moon (9), Mallory Jackson (10)

8 Franklin: Carla Gildersleeve (11), Ella Pheifer (12), Jessie Fraley (11), Sarah Hoffman (10)

9 Chesterton: Lauryn Kallay (12), Maisyn Klimczak (9), Jaclyn Klimczak (11), Lauren Unruh (9)

10 Homestead: Audrey Crowel (9), Lily Kaiser (9), Katie Walther (10), Maggie Stock (9),

11 Castle: Whitney Brown (12), Kaitlyn Porter (10), Krislyn Porter (12), Callie Wilhite (12)

12 South Bend St. Joseph: Emma Feltzer (9), Evelyn Sierra (10), Ashley Jenkins (12), Mary Catherine Ruitt (9)

13 Penn: Makenna Bottorff (12), Madilyn Ziegert (11), Sophia Darr (10), Sydney Acito (12)

14 Concord: MaKayla Miller (11), Alexandrea Beer (12), Gabby Sponseller (10), Maddisen Lantz (12)

15 North Central: Mary Kaitlyn McPherson (12), Delaney Isakson (11), Margaret McPherson (10), Scarlet Friend (11)

16 Lake Central: Paige Bakker (9), Adisyn Sawaska (9), Hanna Spoolstra (9), Savanna Spears (12)