An elite group of Indiana’s senior basketball players will convene at John R. Wooden Gymnasium at Martinsville High School on Saturday, April 6, to prepare for the 31st annual North/South Indiana All-Star Classic presented by McDonalds of Indiana.

This girls’ and boys’ doubleheader will be played at 1 p.m. on Saturday, April 6, (girls) and 3 p.m. (boys). The North/South Indiana All-Star Classic presented by McDonalds of Indiana is sponsored in part by Martinsville High School and Pacesetter Sports in Terre Haute.

Twenty-four girls will compete in the first half of this doubleheader, including nine players who have been named to the 2019 Indiana All-Star team highlighted by Indiana recruits Jorie Allen, Bedford North Lawrence and Shaila Beeler, Warren Central along with Ohio State bound Rikki Harris, North Central (Marion) and Ball State signee Sydney Freeman, Central Noble. Another notable is Grace Waggoner, who was a member of the 2019 IHSAA Class A State Runner-up Vincennes Rivet team. The four girls coaches are Jeff Allen (Bedford North Lawrence) Andy Heim (Bellmont), Jessi Johnson (Martinsville) and Andy Maguire (Zionsville).

Five more Indiana All-Stars along with the state’s top two scorers and three IN-STATE Division I recruits spotlight the girls roster. Rounding out the 2019 Indiana All-Stars are Carissa Garcia (Fort Wayne Concordia), Maddie Nolan (Zionsville), Hannah Noveroske (Michigan City), Cameron Tabor (New Castle) and Honorary Player Lilly Hatton (North Harrison) who is injured and can not participate. Madison Jones, Western Boone led the state in scoring with a 28.3 ppg scoring average followed by Makinzi Meurer, North Knox who was second at 24.9. Three standouts who will continue their basketball careers at Indiana D1 schools are Evansville bound Jossie Hudson, Evansville Mater Dei plus Indiana State signees— Alyssa Robben, East Central and Hattie Westerfeld, Batesville.

The boys’ game features 11 players that were pictured on the front cover of the 2018-19 issue of Hoosier Basketball Magazine including Indiana signees Trayce Jackson-Davis (Center Grove) and Armaan Franklin (Indianapolis Cathedral) along with three Purdue recruits— Brandon Newman (Valparaiso), Isaiah Thompson (Zionsville) and Mason Gillis (New Castle) who is an Honorary Player due to injury. Four 2019 IHSAA state finalists also headline the roster— Jalen Windham of AAAA Runner-up Ben Davis, Zane Gross of AAA State Champion Silver Creek, Ethan Brittain-Watts of AAA Runner-up Culver Academies and Gabe Gladish of Class A Runner-up Barr-Reeve. Coaching the boys teams are Bobby Carter (Mooresville), Barak Coolman (Valparaiso), Brandon Hoffman (Silver Creek) and Kip Staggs (Martinsville).

The six other boys who will be part of the 2019 North/South Classic and also graced the cover of Hoosier Basketball Magazine include two Indiana State recruits— Cobie Barnes, Floyd Central and Jared Hankins, Lawrence North— along with Cameron Alford, Brownsburg (Alabama A&M), Brittain-Watts, Culver Academies (Boston), Aaron Etherington, Hamilton Southeastern (Toledo) and Alex Hemenway, Castle (Clemson). The boys roster spots two of the top three scores in the state— Hemenway (28.4 ppg) and Wyatt Felling, Triton Central (26.4). Two more notables are Lucas Kroft, Richmond who is signed to play at Ball State University and Josh Bryan who led Delta to an undefeated regular season.

The 2019 Classic Game Director is Athletic Director Kip Staggs of Martinsville. Tickets are $10.00 and can be purchased from Martinsville High School by calling (765) 342-5571 ext. 4026.

The breakdown of North and South teams will be posted at www.hoosierbasketballmagazine.com next week.

GIRLS ROSTER
GIRLS Coaches - Jeff Allen (Bedford North Lawrence) Andy Heim (Bellmont), Jessi Johnson (Martinsville) and Andy Maguire (Zionsville)
NAME, SCHOOL                        HEIGHT, POSITION        COLLEGE
Jorie Allen, Bedford North Lawrence    6-1 forward                Indiana
Jordyn Barga, Monroe Central              6-0 forward      Kentucky Wesleyan
Shaila Beeler, Warren Central              5-7 guard                  Indiana
Addisyn Blackwell, Bloomington South  5-4 guard          Southern Indiana
Sydney Freeman, Central Noble          5-7 guard                Ball State
Carissa Garcia, Fort Wayne Concordia  5-7 guard          Northern Kentucky
Rikki Harris, North Central (Marion)      5-11 guar                Ohio State
Jossie Hudson, Evansville Mater Dei      6-1 forward            Evansville
Grace Hunter, Bellmont                      5-10 forward        Northern Illinois
Gracie Johnson, Martinsville                5-1 guard              Cumberland
Madison Jones, Western Boone            5-8 guard                Davenport
Bethany Mackin, Martinsville                5-8 forward          Shawnee State
Makinzi Meurer, North Knox                5-5 guard            Evansville (track)
Maddie Nolan, Zionsville                      5-10 guard              Miami (OH)
Hannah Noveroske, Michigan City        6-4 center                  Xavier
Alyssa Robben, East Central                6-4 center            Indiana State
Elise Scaggs, Mooresville                    5-11 forward            Davenport
Caitlyn Snyder, Indian Creek              5-10 forward            Anderson
Samantha Matthews, Charlestown        5-7 guard                  Tampa
Cameron Tabor, New Castle                5-9 guard                Davidson
Ella Thompson, Center Grove              5-7 guard                  Bentley
Emma Utterback, Center Grove          5-9 guard                  Vermont
Grace Waggoner, Vincennes Rivet      6-0 forward                Indiana
Hattie Westerfeld, Batesville              6-3 forward            Indiana State
*Honorary Player - Selected, but Injured
Lilly Hatton, North Harrison                6-1 forward                Wofford

BOYS ROSTER
BOYS Coaches - Bobby Carter (Mooresville), Barak Coolman (Valparaiso), Brandon Hoffman (Silver Creek) and Kip Staggs (Martinsville)
NAME, SCHOOL                          HEIGHT, POSITION        COLLEGE
Cameron Alford, Brownsburg                6-2 guard              Alabama A&M
Cobie Barnes, Floyd Central                  6-6 forward          Indiana State
Ethan Brittain-Watts, Culver Academies 6-1 guard                  Boston
Josh Bryan, Delta                                6-3 guard              Undecided
Drew Comers, Greensburg                    6-4 forward            Bellarmine
Aaron Etherington, Hamilton Southeastern 6-7 forward          Toledo
Wyatt Felling, Triton Central                  6-0 guard              Undecided
Armaan Franklin, Indianapolis Cathedral 6-5 guard                Indiana
Gabe Gladish, Barr-Reeve                    6-1 guard              Undecided
Zane Gross, Silver Creek                      6-2 guard            Rose-Hulman
Jared Hankins, Lawrence North              6-4 guard            Indiana State
Alex Hemenway, Castle                        6-4 guard                Clemson
Trayce Jackson-Davis, Center Grove      6-10 forward            Indiana
Lucas Kroft, Richmond                          6-5 forward            Ball State
Zach Kuhn, Shelbyville                        6-4 guard          Army-West Point
Isiah Moore, Warren Central                5-10 guard                IU-East
Brandon Newman, Valparaiso                6-4 guard                Purdue
Maxwell Newman, Monrovia                  6-7 forward              Bethel
Allen Plunkett, South Putnam                6-5 forward              DePauw
Sam Skaggs, Logansport                      6-0 guard              Undecided
Reid Staggs, Martinsville                      5-11 guard            Undecided
Tyler Stead, Martinsville                      6-5 forward        Southern Indiana
Isaiah Thompson, Zionsville                  6-0 guard                Purdue
Jalen Windham, Ben Davis                    6-5 guard              Undecided
*Honorary Player - Selected, but Injured
Mason Gillis, New Castle                      6-6 forward              Purdue